Goodness Co. Blog

Uyku Kalitenizi Arttıracak 5 Besin

Uyku Kalitenizi Arttıracak 5 Besin

Uykunuzu iyi almak, genel sağlığınız için çok önemlidir.

Düzenli ve kaliteli uyku, bazı kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir, beyninizi sağlıklı tutabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

Genellikle her gece 7 ila 9 saat kesintisiz uyumanız önerilir, bazı yiyecek ve içecekler uykuyu destekleyici özelliklere sahip olduğundan, iyi bir uykuyu teşvik etmek için beslenme şeklinizde değişiklikler yapmak da dahil olmak üzere kullanabileceğiniz birçok strateji vardır.

İşte uyku kalitenizi artırmak için yatmadan önce yiyebileceğiniz en iyi 5 yiyecek ve içecek;

1. Badem

Badem, sağlık açısından pek çok faydası olan bir yemiş türüdür. 28 gram kuru çiğ badem, bir yetişkinin günlük fosfor ihtiyacının %18'ini ve %23 riboflavin içerdiğinden, birçok besin maddesi için mükemmel bir kaynaktır.

Düzenli olarak badem tüketmek, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birkaç kronik hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bademde bulunan antioksidanlar, hücrelerinizi bu kronik hastalıklara yol açabilecek zararlı iltihaplanmalardan koruyabilir. 

Badem aynı zamanda uyku kalitesini artırmaya da yardımcı olabilir . Bunun nedeni, diğer bazı kuruyemiş türleri ile birlikte bademlerin de melatonin hormonunun bir kaynağı olmasıdır. Melatonin biyolojik saatinizi düzenler ve vücudunuza uykuya hazırlanması için sinyaller verir.

2. Hindi

Hindi protein açısından yüksek ve besleyicidir.  28 gram hindide yaklaşık 8 gram protein bulunmaktadır . Protein, kaslarınızı güçlü tutmak ve iştahınızı kontrol altında tutmak için önemlidir.

Bazı insanlar hindi yedikten sonra neden üzerlerinde bir ağırlık hissettiklerini veya uykularının geldiğini merak ederler. Bunun başlıca sebebi, melatonin üretimini artıran amino asit triptofanı içermesidir.

Hindideki protein ayrıca kişide yorgunluk hissiyatının artmasına da sebep olduğundan yatmadan önce makul miktarda protein tüketmenin, gece boyunca daha az uyanmak da dahil olmak üzere daha iyi uyku kalitesi ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır.

3. Papatya Çayı

Papatya çayı, insan sağlığına faydası çok olan popüler bir bitki çayıdır.

Papatya çayı flavonları ile ünlüdür. Flavonlar, genellikle kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara yol açan iltihapları azaltan bir antioksidandır.

Papatya çayı içmenin bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğine, kaygı ve depresyonu azaltabileceğine ve cilt sağlığını iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Ayrıca papatya çayı, uyku kalitesini iyileştirebilecek bazı benzersiz özelliklere sahiptir.

Papatya çaynda özellikle apigenin de bulunmaktadır. Bu antioksidan, uykunuzu artırabilecek hücrelere bağlanır.

Uyku kalitenizi artırmak istiyorsanız yatmadan önce papatya çayı içmek kesinlikle denemeye değer…

4. Kivi

Kivi yalnızca 42 kalori olan ve çok besleyici bir meyvedir. C vitamini dahil olmak üzere önemli miktarda besin maddesi içerir ve kişilere her gün ihtiyaç duydukları K vitamini desteğini sağlar.

Uyku kalitesini iyileştirme potansiyeli üzerine yapılan araştırmalara göre, kivi ayrıca yatmadan önce yenebilecek en iyi yiyeceklerden biri olabilir, bunun da asıl sebeplerinden biri serotonin salgılanmasına yardımcı olur ve serotonin uyku döngünüzü düzenlemeye yardımcı olan bir beyin kimyasalıdır.

Kivinin uykuyu iyileştirmede sahip olabileceği etkileri belirlemek için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç vardır. Yine de yatmadan önce 1-2 orta boy kivi yemek daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha uzun süre uykuda kalmanıza yardımcı olabilir. 

5. Vişne Suyu

Vişne suyu ilk olarak, magnezyum ve fosfor gibi birkaç önemli besin maddesini mütevazı miktarlarda sağlar. Aynı zamanda iyi bir potasyum, antosiyaninler ve flavonoller dahil olmak üzere zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Vişne suyunun uykuyu teşvik edici etkileri, yüksek miktarda melatonin içermesinden kaynaklanmaktadır.

Küçük bir çalışmada, uykusuzluk çeken yetişkinlere 2 hafta boyunca günde iki kez 240 ml vişne suyu içirilmiştir ve 84 dakika daha uzun uyuduklarını, meyve suyu içmedikleri zamana kıyasla daha iyi bir uyku çektiklerini belirtmişlerdir.