Goodness Co. Blog

Tipik Diyetlerden Sıkılanlara: Aralıklı Oruç Nedir?

Tipik Diyetlerden Sıkılanlara: Aralıklı Oruç Nedir?

İdeal kilonuza kavuşup daha iyi görünmek ve kan değerlerinizi normal seviyelere taşımak için bu zamana kadar yaptığınız diyetleri bir düşünün. Bol miktarda ara öğünler, neyi ne kadar yemeniz gerektiğini söyleyen can sıkıcı bir liste ve motive kırıcı tüm detaylar… Aralıklı oruç ise size bambaşka bir dünyanın kapısını aralıyor. Ne yediğinizle değil; ne zaman yediğinizle ilgilenerek yaşam şekli haline getirebileceğiniz bir beslenme programı öneriyor.

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda epidemiyoloji ve Beslenme Profesörü olan Dr. Eric Rimm; aralıklı orucun tüm insanların daha kolay uyabileceği bir diyet olduğunu savunuyor. Aynı zamanda yapılan birçok araştırma; aralıklı orucun kilo kaybı, diyabet, yüksek tansiyon, kalp gibi birçok kronik hastalığın kontrolünde etkili olduğunu gösteriyor.

Bugünlerde kendiniz için ideal bir beslenme şekli arayışına girdiyseniz böyle buyurun. Aralıklı oruç nedir? Aralıklı oruç nasıl uygulanır? gibi aralıklı oruç hakkında tüm merak edilenler yazımızın devamında sizi bekliyor, keyifli okumalar!

  1. Aralıklı Oruç Nedir, Nasıl Yapılır?

Aralıklı orucu; gün içerisindeki öğün tüketimlerinin 8 saatte tamamlanıp geriye kalan 16 saatlik zaman diliminde şekersiz çay, kahve, su gibi sıvılar dışında bir şeyin tüketilmemesi olarak özetlemek mümkün. Diğer bir şekilde haftanın peş peşe olmayan iki gününde alınan kalori miktarını 400-600 civarında kısıtlayıp kalan günlerde normal yeme düzenine dönerek de yapılabilir. Bu doğrultuda aralıklı orucu “diyet” olarak tanımlamak yerine “beslenme düzeni” olarak tanımlamak daha doğru bir yaklaşım olmaktadır.

  1. Biyolojik Saatimize Uygundur

Aralıklı orucun faydalı bir program olmasının Dr. Rimm’e göre bir özelliği de vücut saatimiz ve evrimsel sürecimizle uyumlu olmasıdır. Şöyle ki; ilk insanlar, yiyecek kıtlığına ve gece-gündüz döngüsüne göre besleniyordu. Bu durum, insan metabolizmasını gündüz yemeye gece de aç kalmaya programladı. Bu yönden bakıldığında aralıklı oruç, vücudumuzun tam istediğini karşılamaya yönelik bir düzendir. Bu düzen sayesinde sadece ihtiyaç karşılanır ve yanlış beslenmeyle ilgili birçok hastalık önlenerek sağlığa kavuşulur.

  1. Yağ Yakımını Destekler

Kilo verme sürecinde en önemli amaç, vücuttaki kas oranını koruyarak yağ oranını azaltmaktır. Aralıklı oruç, bu amaca yönelik en iyi beslenme şekillerinden biridir. Düşük karbonhidratlı diyetler kadar yağ yakma sürecini destekleyerek sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlar.

  1. Uzun Vadeli ve Kalıcıdır

Sürekli diyete başlayıp devamını getiremeyenlerdenseniz aralıklı oruç tam size göre olabilir. Aralıklı orucun diyet şekillerine göre daha rahat uygulanabilirliği, kişilerin sadık kalma oranını yükseltiyor. Bunun yanı sıra Dr. Rimm, “Bu düzenin uzun vadede ne kadar iyi çalıştığına dair çok fazla kanıtımız yok" diyor; ancak genel olarak kıyaslandığında sonuçlarının daha yavaş ve kalıcı olduğu görülüyor. Aralıklı oruç yapan insanlar, herhangi bir sağlık problemleri de yoksa haftada yaklaşık 500 gram-1 kilo arasında zayıflayabiliyor.

  1. Aralıklı Oruçta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aralıklı oruç, kişinin tüm beslenme alışkanlığını değiştirmeye yönelik olduğundan kişinin tüm kimyasını da etkileyebilmektedir. Bu nedenle Dr. Rimm, aralıklı oruç tutmayı denemek isteyenlerin öncelikle mutlaka doktoruna danışması gerektiğini vurguluyor. Eğer sizin de kronik bir rahatsızlığınız varsa, hamileyseniz, emzirme dönemindeyseniz, aşırı stresli ve koşturmacalı bir hayata sahipseniz aralıklı oruç konusunda temkinli davranmanızda fayda olacaktır.

  1. Hemen Harekete Geçin

İçinde bulunduğunuz bedenden memnun değilseniz, sağlığınız sürekli alarm veriyorsa ve uzun zamandır diyete başlamayı erteliyorsanız artık aralıklı oruçla harekete geçmenin tam zamanı! Unutmayın; yanınızda sürekli ara öğün taşımanızı gerektirmeyecek, üstelik ne yediğinizle daha az ilgilenecek aralıklı oruçla siz de baştan aşağı değişebilirsiniz!