Goodness Co. Blog

Kış Aylarında Besin Emiliminizi Kolaylaştıracak 6 Besin Kombinasyonu

Kış Aylarında Besin Emiliminizi Kolaylaştıracak 6 Besin Kombinasyonu

Lezzetli bir yemek kombinasyonu gibisi yoktur. Bazı yiyecekler sanki birbirleri için yaratılmış gibidir ve yiyecekleri birleştirmek sadece lezzetli bir öğün gibi görünse de beraber tüketildiklerinde sindirimi ve besin emilimini de arttırırlar. İşte sizler için kış aylarında besin emilimini artıracak 6 yiyecek kombinasyonu ;

1.     Somon ve Fırında Kabak

Somon ve kabak kombinasyonu, yağda çözünen vitaminler ve yağlarla dolu olduğu için besin emilimini arttırır. A, D, E ve K vitaminleri vücudunuzun yağ dokusunda çözünür. Bu kombinasyondan alınan yağ, vücudunuzun depolamak isteyeceği vitaminlerin emilimine yardımcı olur.

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve sağlıksız kolesterol seviyelerine neden olabilecek tereyağı gibi seçenekler yerine sağlıklı doymamış yağları tercih etmelisiniz. Yapacağınız en iyi tercihler arasında omega-3 ve omega-6 yağ asitleri var.

Eğer somon ve kabak damak zevkinize uymuyorsa, avokado, lahana, tofu gibi gıdaları da tercih edebilirsiniz.

2.     Yulaf Ezmesi ve Yumurta

Hayvansal protein ve çinko mükemmel bir kombinasyondur. Vücudun az miktarda çinkoya ihtiyacı olsa da, bu mineral bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

Yulaf ezmesi gibi tam tahıllıların emilimi artırmak için onu hayvansal proteinle eşleştirebilirsiniz. Hayvansal proteini mantar ve lahana gibi diğer bitki kaynaklarından çinko ile de birleştirebilirsiniz. Balık ve kümes hayvanları, aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi diğer besin kaynaklarıdır.

3.     Brokoli ve Ton Balığı

Kalsiyum kemik sağlığınız için çok önemlidir ve vücudunuz için gerekli kalsiyumu brokoliden alabilirsiniz. Brokoli, kalsiyum emilimine yardımcı olan D vitaminini içerisinde bulundurduğundan ton balığı ile beraber tüketmek harika bir kombinasyon olacaktır. 

D vitamini yağda çözünür ve gün boyunca kalsiyum açısından zengin yiyecekler tükettiğinizde vücudunuzda depolanabilir.

D vitamini sadece kalsiyum alımına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda D vitamininin başka önemli faydaları da vardır. Kış mevsimi genellikle mevsimsel depresyonun zirvede olduğu zamandır çünkü birçok insan yeterince güneş ışığına maruz kalmaz. Beslenme şekliniz sayesinde zihinsel sağlığınızı da kontrol altında tutmak için D vitamini yediğinizden mutlaka emin olun.

4.     Tavuk ve Pilav

Bazen besin emilimi zaman alabilir, bu sebeple karbonhidratlar ve proteinler sizi hem uzun süre tok tutar hem de sizi gün boyu enerjik kalmanızı sağlar.

Karbonhidratlar, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji kaynağı olan glikoza dönüşür ve zinde kalmanız için daha hızlı sindirilirken, diğer taraftan protein ise çok daha yavaş bir oranda sindirilir.

Bu besinleri aynı anda yemek, kan şekerinizi dengeler ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu, enerjinizi dengede tutmak için ve egzersiz sonrası toparlamayı sağlamak için önemlidir. Kış aylarında, güneşin daha hızlı battığı ve havanın daha serin olduğu zamanlarda enerjinizi yüksek tutmak zor olacaktır dolayısıyla tavuk ve pilav sizin için çok iyi bir seçenektir.

5.     Biber ve Humus

Daha fazla emilim için C vitamini açısından zengin gıdaları bitki bazlı demir ile kombine edin. C vitamini, soğuk algınlığı ve griple savaşmaya yardımcı olan en yaygın vitamindir. Bu arada demir, fasulye, mercimek, fındık ve ıspanak gibi bitkisel gıdalar da bulunur ve hormonları düzenlemek ve kanınıza oksijen taşımak için bolca tüketmeniz gerekmektedir. 

Sebzelerin genel olarak sağlığımızı koruduğunu biliyoruz ancak aynı zamanda sebzeler besinlerin emilimine yardımcı olmak için de harika bir besin kaynağıdır. Bitki bazlı bir seçeneği tercih etmiyorsanız, sığır eti ve deniz ürünleri gibi diğer kaynaklardan HEM (Hemoglobinde bulunan demirli-porfirin proteini) olmayan demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

6.     Limon Suyu ve Çay

Kateşinler, çayın tadının çok güzel olmasını sağlayan antioksidanlardır. Bunlar ayrıca kalp hastalığı, artrit ve kanser riskini azaltmaya da yardımcı olur. Kateşinleri bir C vitamini kaynağıyla eşleştirmezseniz zayıf emilime sebep olacaktır. Bu nedenle kateşinlerin C vitamini içeren besinlerle tüketilmesi önerilir.

Limon suyundan elde edilen C vitamini, bağırsak ortamını asitleştirerek kateşinlerin parçalanmasını sağlar. Çayınızdan maksimum fayda sağlamak için biraz limon suyu eklediğinizden emin olun.

Kendi damak zevkinize uygun yiyecek kombinasyonlarınız olsa da, bir dahaki sefere besin emiliminizi artırmak istediğinizde bu 6 kombinasyonu deneyin. Ne de olsa mevsim kış, dolayısıyla sağlıklı kalmak için ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmanız gerekecek.