Goodness Co. Blog

GEZEGENİMİZ İÇİN DE ORGANİK BESİNLER

GEZEGENİMİZ İÇİN DE ORGANİK BESİNLER

Tarım, insanların gezegenle ilişki kurmasının en temel yollarından biridir. Sağlıklı çiftçilik uygulamaları gelişen topluluklar meydana getirirken kötü tarım uygulamaları çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Bir tüketici olarak, ne yediğiniz konusunda dikkatli seçimler yaparak sağlıklı tarım uygulamalarını destekleyebilirsiniz. Hangi besinlerin insanlık ve gezegen için en iyi olduğu konusunda pek çok tartışma olsa da, sağlıklı bir gelecek için atabileceğiniz birkaç adım var.

1.Bütün Meyve ve Sebzeleri Yiyin

Bol meyve ve sebze yemek vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Bitkiler, hastalıklarla savaşan ve vücudunuzu eski haline getirmek için çalışan fitobesinler olarak bilinen doğal kimyasallar içerir. Çeşitli bütün meyve ve sebzeleri yemek, vücudunuzu tam potansiyeline sahip olacak şekilde donatır.

Organik olarak yetiştirildiğinde, meyve ve sebzelerin çevresel etkisi düşüktür. Besin üreten bitkiler aynı zamanda besinleri toprağa geri gönderir ve hızla ayrışır. Birçok bitki ürünü, ekosistemi bir bütün olarak destekleyen tozlaşma için arılara güvenir. Ürün rotasyonu ve kimyasal içermeyen haşere kontrolü kullanan çiftçiler çevre ile birlikte iş birliği içerisindedir.

 2. Fazla Yiyecekleri Gübre Haline Getirin

Amerika'da, satın alınan gıdaların %30-40'ının asla yenilmediği tahmin ediliyor. Bu israfın bir kısmı endüstriyel düzeyde meydana gelirken, birçok gıda da birilerinin evine götürüldükten sonra bozuluyor veya çöpe atılıyor. Çevreyi ve kendi sağlığınızı desteklemenin bir başka yolu da çürümüş veya fazla yiyecekleri atmak yerine gübre haline getirmektir.

Bitkiler, gübre olmak için mükemmeldir, ancak yumurta kabukları dışındaki hayvansal ürünlerden kaçınmalısınız çünkü bunlar bakteri üretebilir ve haşereleri çağırabilir. Yüksek kaliteli gübre için, böcek ilacı püskürtülmüş herhangi bir şeyi kullanmaktan da kaçınmalısınız. Gübre yapmak, atıkları azaltmanız ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeniz için çevre dostu bir yoldur.

3. İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar sağlığınız için kötüdür, ancak çevre üzerinde de etkileri vardır. Örneğin, şarküteri eti gibi işlenmiş etler genellikle antibiyotik ve büyüme hormonu verilen ineklerden elde edilir. Bu kimyasalları tüketmek sağlığınıza zarar verebilir ve hatta bazı araştırmalar işlenmiş etlerin kansere neden olabileceğini de öne sürer.

Sağlığınız için yapabileceğiniz en etkili seçimlerden biri, yüksek oranda işlenmiş ürünleri beslenmenizden çıkarmaktır. Buna tahıllar ve şekerin yanı sıra et ve süt ürünleri de dahil olabilir. Vücudunuzu korumanın yanı sıra, çevreye kimyasallar ve koruyucu maddeler sokan çiftçilik uygulamalarına verilen desteği de azaltmış olursunuz.

 4. Organik Beslenmiş Sığır Eti Seçin

Kırmızı etin hem insan hem de çevre sağlığını nasıl etkilediği konusunda pek çok tartışma var. Bazı araştırmalar, hayvan yetiştirmenin küresel ısınmaya katkıda bulunduğunu öne sürerken, diğerleri sürdürülebilir tarım uygulamalarının aslında sera gazı üretimini azalttığını iddia ediyor. Bazı otoriteler kırmızı etin kansere neden olduğuna inanırken, bazıları da insanların onsuz sağlıklı olamayacağını söylüyor.

Çevresel bir bakış açısıyla, hayvancılığı sürdürebilmek için çok fazla arazi ve kaynak gerekir. Uzmanlar insan sağlığı açısından en önemli şeyin etin kalitesi olduğunu söylüyor. Organik, otla beslenmiş sığır eti yemek, koruyucular ve diğer kimyasallarla dolu sığır eti tüketmekten çok daha iyidir.

5. Yerel Düşünün, Küresel Değil

Tarımın sera gazı emisyonlarını artıran başlıca sebeplerden biri ulaşımdır. Yerel olarak yetiştirilen yiyecekleri satın almak, yerel ekonominizi desteklerken ulaşım ihtiyacını da azaltabilir. Küçük çiftçilerin ekinleri için kimyasal spreyler kullanma olasılıkları da daha düşüktür, bu da yiyeceklerini daha güvenli ve daha sağlıklı yeme ve gübreleme yapma olanağı sağlar.

Küresel ölçekte tarımsal uygulamaların etkisini dikkate almak önemli olsa da, bir alanda sağlıklı bir çevreyi destekleyen şeyler başka bir alanda işe yarayanlardan farklı olacaktır. Sürdürülebilir yerel tarımı desteklemek, dünya çapında çevre dostu tarım yöntemlerine yapabileceğiniz kişisel bir katkıdır.