Goodness Co. Blog

Spor Terapistlerinden Faydalı 4 Tavsiye

Spor Terapistlerinden Faydalı 4 Tavsiye

1.     Dinlenmek Önemlidir

Canın yandığında hareketsiz durmak zordur ama dinlenmek belki de daha fazla yaralanmayı önlemenin en önemli adımıdır. Kaslarınızdaki, tendonlarınızdaki veya bağlarınızdaki ağrı, bir şeylerin tam olarak doğru olmadığı anlamına gelir. Göz ardı edilirse, bu küçük ağrı büyük bir soruna dönüşebilir. 

Dinlenme, vücudunuza iyileşmesi için zaman verir. Hücrelerin gün boyunca alınan aktivite veya statik pozisyonlardan sonra yenilenmesini ve iyileşmesini sağlar. Sadece daha fazla hasarı önlemekle kalmaz, aynı zamanda bize rahatsızlığımıza neyin sebep olduğunu araştırma fırsatı da verir. Duruşumuz bozuk mu? Ergonomik çözümlere ihtiyacımız var mı? Stres seviyemiz çok mu yüksek? Bu sorunları ele almak için zaman ayırmak, kas ağrısının geçmişte kalmasını ve kronik sorunlarınız varsa bunun anlaşılması iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor. 

Egzersizler arasında dinlenme günlerini ayırmak da iyi bir fikirdir çünkü bu aynı zamanda kaslarınıza ve eklemlerinize iyileşme zamanı verir.

2.     Buz Enfeksiyon Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

İltihaplı ve şişmiş bir kasla mı mücadele ediyorsunuz? Etkilenen bölgeye buz terapisi uygulamak iltihabı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Bir seferde yaklaşık 20 dakika buz uygulamak bazı rahatsızlıklarınızı hafifletebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. 

Hem şişliği hem de ağrıyı azaltan yaralı bölgeye kan akışını sınırlayarak çalışır. Etkilenen bölge yaklaşık bir saat buzsuz kaldıktan sonra, gerekirse tekrar buz uygulayabilirsiniz. Çok fazla buzlanmanın dokuya daha fazla zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle her soğuk terapi uygulamasından sonra biraz ara verin. 

Buz terapisinin yalnızca akut yaralanmalarda (maç ve antrenman sırasında aniden ortaya çıkan yaralanma) kullanılması gerektiğine dikkat etmek de önemlidir. 48 saat sonra ise ısı tedavisine geçmelisiniz. Isı, dolaşımın ve esnekliğin iyileştirilmesine yardımcı olarak daha verimli iyileşme sağlayacaktır.

3.     Isı Ağrıyı ve Gerginliği Azaltabilir

Kronik ağrı veya kas gerginliği çekiyorsanız, olası bir çözüm olarak ısı tedavisini düşünmeyi unutmayın. Isıyı genellikle sıcak günlerde rahatsızlık hissetmekle ilişkilendirsek de, vücuttaki rahatsızlığı hafifletmenin etkili bir yolu da olabilir. Sıcak bir banyo yapmak, gergin kaslara yatıştırıcı bir rahatlık getirebilirken, bir ısıtma yastığı vücudun farklı bölgelerindeki ağrı ve sertliği gidermeye yardımcı olmanın uygun bir yoludur. 

Her iki durumda da, ısı kullanmak kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilir ve daha fazla rahatlık ve hareketlilik sağlar. Isı terapisini kullanmak söz konusu olduğunda, sıcaklığa dikkat etmek önemlidir. Çok fazla ısı cildinize zarar verebilir ve rahatsızlığınızı daha da kötüleştirebilir, bu nedenle kısa sürelerle rahat bir sıcaklıkta uyguladığınızdan emin olun.

4.     Esneme ve Masaj Ağrıyı Azaltabilir

Ağrılı bir bölgeyle uğraşırken normal şekilde hareket etmek zor olabilir. Bölgeyi esnetmek ve masaj yapmak bu gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni kısmen bu faaliyetlerin etkilenen bölgede kan akışını artırmaya yardımcı olması, dolaşımı iyileştirmesi ve iyileşme için gerekli besinleri sağlamasıdır. Ancak hareket aralığını artırarak, bu aktiviteler aynı zamanda etkilenen bölgeyi çevreleyen eklemlerin esnek kalmasına yardımcı olur ve daha fazla yaralanma şansınızı azaltır. Elbette herkesin ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle herhangi bir esneme veya masaj yapmadan önce bir doktora danışmak çok önemlidir. 

Ağrı son derece zayıflatıcı olabilir ve hayattan daha az keyif almamıza neden olabilir. Yeterince dinlenerek, ağrınızın nedenine göre soğuk veya ılık kompres uygulayarak ve hafif esneme veya masaj egzersizleri yaparak kendimize iyi bakmamız önemlidir.