Goodness Co. Blog

Gücünü Güneşten Alır: Sirkadiyen Diyet Nedir?

Gücünü Güneşten Alır: Sirkadiyen Diyet Nedir?

Bu zamana kadar birçok diyet uygulamayı denemiş ve başarısız olmuş olabilirsiniz. Bu kez çok farklı bir beslenme şekliyle tanışıp vücut değerlerinizden vücut ölçülerinize kadar bir değişim geçirmeye hazır olun; çünkü sirkadiyen diyet çok farklı! Nasıl mı? Buyurun, detaylara…

Konu, diyet yapmaya gelince daima tabakta neler olduğuna odaklanılır; tabaktakilerin ne zaman yendiğiyle hiç kimse ilgilenmez. İşte, sirkadiyen diyet ne zaman yendiğiyle ilgileniyor. Vücudun sirkadiyen ritimle çalışıp gün boyu değiştiğini; sadece bu değişime uyan bir beslenmenin sağlık için doğru olabileceğini savunuyor.

Hazırlık Sürecini Önemser

Sirkadiyen diyet, gözlerinizi güne açtığınız anda yemek yemeniz gerektiğini düşünmez. Bunun yerine vücudunuzu hazırlamanız gerektiğini ve bu sayede de diyabet, obezite gibi birçok hastalığın önlenebileceğini savunur. Yemek yiyeceğiniz zamanları ancak sirkadiyen ritim, yani güneşin parladığı zamanlar belirler. Yapılan araştırmalarda elde edilen; gündüz yenen yiyeceklerin geceleri yenenler kadar kilo aldırmadığı bilgisi ve kalorilerinin çoğunu gündüz 3’ten önce alanların daha kolay kilo vermesi sirkadiyen ritime uyum doğruluğunu kanıtlar niteliktedir.

3 Basit Kuralla Önce Hayatınızı Sonra Kendinizi Değiştirin!

Sağlığınızdan ve kilonuzdan memnun değilseniz ama değişim yolculuğuna nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız sirkadiyen diyetin 3 basit kuralıyla tanışmanın tam zamanı! Şimdi sıralayacağımız basit kurallar sayesinde siz de harika sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  • Güneşte Yiyin: Sirkadiyen diyet için güneş enerjisiyle çalışır, diye boşuna demedik. Sirkadiyen diyette en basit ve en temel kural, beslenmenizi hava aydınlıkken yapıp hava karanlıkken sonlandırmanız gerektiğidir.
  • Daha Erken Yiyin: Kahvaltı ve öğlen yemeğinizi günün en zengin öğünleri olarak belirleyin ve mümkün olduğunca öğleden sonra 3’e kalmadan ideal günlük beslenmenizin %75’ini tamamlayın.
  • Öğün Yerlerini Değiştirin: Güne klasik bir kahvaltıyla başlamak yerine akşam yemeğinde yer verebileceğiniz somonlu makarna, sebze yemeği, et ızgara gibi seçeneklerle başlayın. Öğlen ve akşam yemeklerinde de kahvaltılık ya da kahvaltılık kadar hafif seçeneklere yönelin. Bu sayede sindirim sürecinizi şaşırtarak hızlandırın ve daha enerjik hissedin.